Sport

Special Sporting Achievements

(as of 2003)

Sports Boy

  • 2003 – Justin Webster
  • 2004 – Trent Curry
  • 2005 – Reece Jefferys
  • 2006 – Shaun de Ricquebourg
  • 2007 – Andrew Livingstone
  • 2008 – West Jefferys
  • 2009 – Angus McLean
  • 2010 – Deon Lourens
  • 2011 – Joshua Hagemann
  • 2012 – James Livingstone / Buren Moodley
  • 2013 – Sihle Mhlongo
  • 2014 - Abande Mthembu
  • 2015 - Abande Mthembu

Sports Girl

  • 2003 – Brittany Read / Robyn Balcomb
  • 2004 – Robyn Balcomb
  • 2005 – Kimberly Livingstone
  • 2006 – Gemma Roos / Caitlin Hearn
  • 2007 – Caitlin Hearn
  • 2008 – Kaylee Wolhuter
  • 2009 – Bianca Nel
  • 2010 – Bianca Nel
  • 2011 – Shaan Riley
  • 2012 – Kelly Olivier
  • 2013 – Kelly Olivier
  • 2014 – Nicole Oellermann / Nosipho Mdluli
  • 2015 - Courtney de Matteis

Swimming

  • Reece Jefferys and Justin Webster received KZN Colours (2003)
  • Trent Curry, Reece Jefferys and West Jefferys received KZN Colours (2004)
  • Brittany Webster received Northern Coastal Colours (2005)
  • Reece Jefferys received KZN Colours (2005)
  • West Jefferys received Northern Coastal Colours (2005)
  • West Jefferys received KZN Colours (2006)
  • West Jefferys received KZN Colours (2008)
  • Tanna Pullock (U11), Franco van der Merwe (U12) and Taylor Munro (U13) – Ilembe Team

Athletics

  • Buren Moodley and Diego Naidoo selected for Ilembe Athletics Team (2012)
  • Buren Moodley and Diego Naidoo selected for KwaZulu Natal Athletics Team (2012)
  • Diego Naidoo, Chase Leisegang, Kelly Olivier received Northern Coastal Colours (2013)
  • Diego Naidoo received KZN Colours (Shotput) (2013)

Tennis

  • Shaun de Ricquebourg, Gemma Roos and Caitlin Hearn were selected for Dolphin Coast Tennis team (2006).
  • Andrew Livingstone was selected for the Dolphin Coast Tennis team (2007)
  • Kevin Liu was selected for the Dolphin Coast Tennis team (2008)

Hockey

Boys:
  • Justin Webster and Luke Johnson received Northern Coastal Colours (2003)
  • Trent Curry, Isaac Phakathi and Simon Hayes received Northern Coastal Colours (2004)
  • Shaun de Ricquebourg, Simon Hayes and Reece Jefferys received Northern Coastal Colours (2005)
  • Andrew Livingstone received KZN Southern Coastals Colours - U12A (2006)
  • Shaun de Ricquebourg received KZN Southern Coastals Colours - U13B (2006)
  • Damian Cyfert, Bradley Mather, Andrew Livingstone, Sambulo Nhlebela and West Jefferys were chosen to represent the North Coast Hockey team - (2007)
  • West Jefferys, Bilal Moolla and Angus McLean were chosen to represent the North Coast Hockey team (2008)
  • Bilal Moolla represented the Boys U13 Ilembe district (2009)
  • Suleiman Moolla, Deon Lourens and James Livingstone represented the U12 Ilembe District Hockey team (2010)
  • James Livingstone, Slade Du Randt, Damian Latham, Buren Moodley represented the U12 Ilembe District Hockey team (2011)
  • Joshua Hagemann represented the U13 Ilembe District Hockey team (2011)
  • Diego Naidoo, Pranay Govender, Brad Beyers represented the U12 Ilembe team (2012)
  • Slade du Randt and James Livignstone represented the U13 Ilembe team (2012)
  • Raelin Mudali represented the U12 Ilembe team (2013)
  • Bryce Panagiotopoulos, Brad Beyers, Sihle Mhlongo represented U13 Ilembe team (2013)
  • Sihle Mhlongo represented KZN Coastals (2013)
  • Abande Mthembu, Lex Rencken, Ndima Nkosi represented the U12 Ilembe team (2014)
  • Jan du Plessis, Aaron Beyers and Owethu Mngomezulu represented the U12 Ilembe team (2015)
  • Ndima Nkosi and Abande Mthembu represented the U13 Ilembe team (2015)
Girls:
  • Barry Su, Zotha Mhlongo and Tanya Ellis were chosen to represent the North Coast Hockey team - (2007)
  • Carla Nel was chosen to represent the North Coast Hockey team - (2008)
  • Carla Nel represented the Girls U13 Ilembe Hockey team (2009)
  • Megan du Bernard (Girls U12), Bongi Gabuza, Bianca Nel and Welen Fu (Girls U13) represented the Ilembe District Hockey team (2010)
  • Rashrika Perumal, Kaylee Nel, Sphesihle Skhosana represented U12 Ilembe team (2012)
  • Fundiswa Sibisi, Phephile Lushozi, Nikita Sukhu represented U12 Ilembe (2013)
  • Kelly Olivier, Sphesihle Skhosana, Kaylee Nel represented U13 Ilembe team (2013)
  • Alyssa Green-Thompson and Nombuyiselo Msweli represented U12 Ilembe team (2014)
  • Phephile Lushozi and Fundiswa Sibisi represented the Ilembe U13 team (2014)
  • Courtney De Matteis and Ntokozo Khuzwayo represented the Ilembe U12 team (2015)
  • Nombuyiselo Msweli represented the Ilembe U13 team (2015)

Rugby

  • Reece Jefferys and Simon Hayes received Northern Coastal Colours (2005)
  • Niel Oelofse was selected for North Durban Rugby (2006)
  • Werner Swart was selected for Ilembe Rugby side (2008)
  • Abande Mthembu was selected for the KZN Development team (2014)
  • Abande Mthembu was selected for the Durban Coastals U13B team (2015)

Cross Country

  • Andrew Livingstone received his Northern Coastal Colours for U9 2km (2003)
  • Andrew Livingstone received eThekwini Colours (North Durban Region) 2Km (2004)
  • Angus Mclean selected for the Illembe team (2005)

Cricket

Boys:
  • Dean Moodley, Isaac Phakathi and Asheel Jayramsingh received Northern Coastal Colours (2003)
  • Brandon Reddy, Jean-Marc Devasagayum, Trent Curry and Isaac Phakathi received Northern Coastal Colours (2004)
  • Asheel Jayramsingh received Northern Coastal Colours (2005)
  • Andrew Livingstone was selected for the Ilembe U13 team (2007)
  • Suleiman Moolla was selected for the Ilembe U11 team (2008)
  • Suleiman Moolla was selected for the Ilembe U11 team (2009)
  • Ziyaad Moolla and Irshaad Moolla were selected for the Ilembe U13 team (2009)
  • James Livingstone was selected for the Ilembe U11 team (2010)
  • Sihle Mhlongo represented U11 team (2012)
  • Joshua Nel represented U11 team (2013)
  • Diego Naidoo, Brad Beyers, Sihle Mhlongo represented U13 Ilembe team (2013)
  • Eli Castel represented the Ilembe U11 team (2015)
  • Owethu Mngomezulu represented the Ilembe U13 team (2015)
Girls:
  • Selona Naidoo recieved Northern Coastal Colours (2003)
  • Selona Naidoo and Robynne Balcomb recieved Northern Coastal Colours (2004)

Chess

  • Kevin Liu was selected for KZN Chess team (2005)
  • Nicholas Truter selected for KZN Chess team (2005)
  • Kevin Liu was selected for KZN Chess team (2006)
  • Ashik Sukdao, Si Teng Wu, Aaron Beyers represented Northern KZN (2013)
  • Aaron Beyers was selected for the KZN Chess team (2014)

Netball

  • Kelly Olivier represented South Zone team (2012)
  • Kelly Olivier represented South Zone team (2013)